Bakır Niye Kararır

Bakır doğası gereği ortamda yer alan oksijen ile tepkimeye girerek oksitlenen yani halk arasında kararma olarak bilinen renk değişimi yapan bir metaldir. Bu sürecin kimyasal ismi korozyondur ve asıl sebebi bakırın karbonat içermesidir.

Zamanla bu etkiye maruz kalan bakır eşyalarımızda matlaşma, kararma gibi etkiler görünmesi kaçınılmazdır. Ancak bakırı tekrar parlatmak gerçekten çok kolaydır ve her evde bulunan malzemelerle çok iyi sonuçlar alabilirsiniz.

1) Bakır Parlatma Tozu: Her büyük süpermarkette bulabileceğiniz en işlevsel bakır parlatma yöntemidir. Bu tozları bakırımızın yüzeyine yumuşak bir bez yardımı ile uygulamamız gerekir. Burada bakırı çizmeden silmeye dikkat etmemiz önem taşımaktadır.

2) Sirke ve Tuz: Beyaz sirke oksitlenmeye karşı en etkili silahınız olacaktır. Beyaz sirke ve tuz bir araya geldiğinde etkin bir çözelti oluşturur. Uygulama yapmadan önce yüzeyi sabunlu suyla silmenizde yarar vardır. Ardından bir karıştırma kabının içinde yarın fincan (118 ml) beyaz sirke ile bir yemek kaşığı tuzu birleştirin. Hamur kıvamına getirin. Hazırladığınız macunu yüzeye yayın. Yaydığınız macunu yaklaşık bir saat yüzeyde bekletin. Ardından elyaf bir bezle silin.

3) Karbonat: Bu yöntemi uygulamadan önce ılık sabunlu suyla yüzeyi temizleyin. Ardından eşyanızı tamamen suya batırabileceğiniz bir kap seçin. Kabı kaynar suyla doldurun. Koyduğunuz her su bardağı su için bir çorba kaşığı karbonat ekleyin. Hazırladığınız karışıma eşyanızı batırın. Karışıma isteğe bağlı olarak beyaz sirke de ekleyebilirsiniz. Birkaç saat bekletin ve yıkayın.

4) Limon: Evlerimizdeki eşyalarla uygulayacağımız diğer bir pratik yöntemlerden birisi de limon yöntemidir. Burada ihtiyacımız olan bir limon ve biraz tuzdur. Uygulamada ise ortadan ikiye kestiğimiz limonu tuza batırarak bakırımızı silmemiz gerekir. Kalıcı ve etkili bir çözüm için en az 5 dakika bakırımızı bu şekilde ovalayarak silmemiz önerilir

5) Ketçap ya da Bira: Günümüzde kullanıldığını gördüğümüz diğer bir yöntem daha vardır. O da ketçap yöntemi. Burada bakır eşyamızın üzerine ketçap döktükten sonra on dakika bekleyip silmemiz yeterli olacaktır. Bu ketçap örneğinde olduğu gibi aynı şekilde yapısı itibarı ile bira da iyi bir oksit çözücüdür. Bu durumda üzerine bira döktüğünüz bakırınızı bir süre beklettikten sonra yine çizmemeye dikkat ederek yumuşak bir bez yardımı ile silip kurulamanız gerekir.

0 görüntüleme
  • w-facebook

BİZE ULAŞIN 

info@copperbucker.com

© 2019 by Copper Bucker  Proudly created with Featdoor.com

Güncel Haberler İçin Kaydolun !