Bakır Hakkındaki Yanılgılar

Bakır 10.000 yıldır insanoğlunun hayatında. Gelişen teknoloji sayesinde geçtiğimiz yüzyılda farklı alternatifler üretildiği için kullanımı oldukça düşen bakır, popülaritesini son 20 yılda tekrar kazanmaya başladı.

Bakıra olan talep arttıkça insanların kafasındaki sorular artıyor. Bilim insanları, çoğumuzun duyduğu “kalaysız bakır zehirler” konusunu araştırmış ve konu hakkında gerekli bilgileri isteyen herkesin erişebileceği şekilde internet sayfalarında paylaşmış durumdadır.

Yazıyı İngilizce makale ve çalışmaları buraya kopyalayarak sıkıcı ve takip edilmesi zor hale getirmek istemiyoruz ancak elbette kaynakları kontrol etmek isteyen herkes için yazının bitiminde paylaşacağız.

Yanılgı: Kalaysız bardakta içilen içkilere bakır karışır ve sizi zehirler

Doğrusu: Bakır insan vücudu için gereklidir. Zararlı hale gelebilmesi için 1 litre sıvıda 30 mg’dan fazla bakır olması gerekiyor. Bu miktarın zararı ise sadece mide bulantısı olarak ortaya çıkıyor. Mg hesabını gerçek hayatımıza uyarlayalım.

Bakırın mide bulantısı yapabilmesi için en asidik kokteylin bakır bardakta onlarca saat bekletilmesi ve bu beklemiş kokteylden 1 litre içilmesi gerekiyor.

Alkol tüketim alışkanlığınız bu şekilde değilse kalaysız bakır bardakta içki içmekten asla korkmanıza gerek yok.

Peki kalaylama işlemi niye yapılmaktadır?

1) Bakır ürünleri ısıya maruz kalacak ise (bakır tencere, cezve, tava, vs) kalaylama yapılmalıdır. Isı bakır ile temas ettiğinde kimyasal tepkimeye girdiğinden bu tür ürünler için kalay kullanımı mecburidir.

2) Bakır bardakların kalaylanma işlemi ise üstte bahsettiğimiz “kalaysız bakır zehirler” yanılgısına sahip insanların rahatlıkla bakır ürün alabilmesi içindir. Bakır üreticileri de satış yapamama riskine girmemek için hiç gerekli olmadığı halde soğuk içkiler için üretilen bakır bardakları kalaylamaktadır. Ve bu durum artık bir alışkanlık haline gelmiştir.

Özetlersek, kalaysız bakır bardakta soğuk içki içmenin herhangi bir zararı yoktur. Her türlü soğuk içeceğinizi bakır bardağınızda güvenle içebilirsiniz. Aksine bakır eksikliği olan insanlar için bakır bardakta sıvı tüketimi faydalı dahi olabilmektedir.

Yine son yıllarda ünlenen Ayurveda yönteminde su özellikle bakır kapta bekletilir ve bu şekilde içilir. Bu konuyla ilgili başka bir başlık anasayfamızda yer almaktadır.

Kaynaklar:

Araştırmacı University of Massachusetts Amherst Kimyager Trisha Andrew:

https://www.huffpost.com/entry/moscow-mule-not-poisonous_n_598c7552e4b0a66b8bb1938d

https://www.webstaurantstore.com/blog/2500/copper-mug-safety.html

387 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Bakır koronavirüsünü Öldürüyor

Dünyaca ünlü ve saygın Amerikan iş dergisinde dün yayımlanan makale bakır ve faydalarını bu talihsiz salgın günlerinde tekrar hatırlattı. Southampton Universitesi çevre sağlığı bölümü profoserlerinden

Bakırın Tarihçesi

Tarihi çok eskiye dayanan ve bir döneme adını dahi vermiş olan Bakır bunun yanında sağlık için de çok önemlidir. Ayurvedik sistem bir yaşam tarzı olup içinde bilincimizi yükselten, genel sağlık halimi

Bakır Niye Kararır

Bakır doğası gereği ortamda yer alan oksijen ile tepkimeye girerek oksitlenen yani halk arasında kararma olarak bilinen renk değişimi yapan bir metaldir. Bu sürecin kimyasal ismi korozyondur ve asıl s